Zajímavosti

Moderní, Kvalitní a Funkční. Prostě MKF®

Co je ve skutečnosti ukryto pod touto zkratkou? Vždyť být Moderní a zakládat si na Kvalitě a Funkčnosti, chce asi každý. Je tu však společnost, která si toto heslo, i na základě více než 20-ti leté zkušenosti na trhu, vložila přímo do označení svých produktů, které nabízí pod značkou MKF®. Celý zajímavý článek najdete v tomto odkazu.

 

Plasty nejsou žádným strašákem, říká materiálový chemik Jan Merna

Rozhovor s docentem v oboru makromolekulární chemie v Ústavu polymerů Fakulty chemické technologie VŠCHT v Praze, ve kterém vysvětluje, čemu plasty „vděčí“ za svůj často negativní obraz. Když přijde řeč na plastový odpad v oceánech, je optimista. Celý rozhovor naleznete na tomto odkazu.

 

Neekologický obal časopisu?

Zamyšlení měsíčníku dTest nad obalem, ve kterém distribuují svůj časopis. Velmi zajímavý článek si můžete přečíst na tomto odkazu.

 

Odpad nad zlato. Ze zbytků jídla vzniká palivo, ze suti kvalitní beton

Na první pohled se autobus, který loni jezdil po Brně, nelišil od jiných. Když mu však začala „vysychat“ nádrž, nezajel načerpat naftu nebo CNG, ale pro palivo zamířil do čističky v Modřicích. Článek o dalším využití různých druhů odpadu naleznete ZDE.

 

Obmedzenie plastových tašiek má aj nezamýšľané dôsledky: viac iných plastov a viac emisií

Plastové tašky ľudia po ich spoplatnení kupujú menej. Predáva sa však viac plastových vreciek na odpad a alternatívne tašky z bavlny či papiera znamenajú výrazne viac emisií ako plastové tašky. Článek a video naleznete ZDE.

 

Billa začíná nabízet zákazníkům tašky z recyklovaného plastu

Řetězec Billa zařazuje od října do svého portfolia plastové nákupní tašky a do konce roku i chladicí tašky vyrobené z 80 % z LDPE fólie. Tímto krokem Billa reaguje na nedávno zveřejněnou studii Vysoké školy chemicko-technologické a také na podněty svých zákazníků. Ze sortimentu zcela vyřadí tašky papírové, jejichž výroba je energeticky náročná a zákazníci je zpravidla používají pouze jednorázově, uvádí firma. Celý článek ZDE.

 

Nejčastější chyby, které děláme při třídění odpadu

Podívejte se na nejčastější chyby, kterých se lidé při třídění odpadu dopouští.

Článek s videem naleznete na TOMTO ODKAZU.

 

Bioplasty mohou dle ministerstva představovat větší hrozbu než běžný plast

Bioplasty vyrobené z kukuřičného škrobu nebo z kyseliny polymléčné mohou představovat pro životní prostředí větší hrozbu než běžný plast. Celý článek naleznete ZDE.

 

Povinné zálohy na PET lahve jsou nesmysl, tvrdí evropští mistři třídění odpadu

Článek zabývající se často diskutovaným zálohovaním PET lahví naleznete ZDE.

 

Bio plasty nejsou záchrana. Místo v kompostu také končí na skládce

Mnoho výrobců či prodejců potravin a gastronomických firem uteklo od klasických plastů k bio rozložitelným obalům. Jenomže se ukázalo, že i ty se v praxi špatně rozkládají. Kompostárny je nechtějí zpracovávat, a tak velká část stejně končí na skládce. Celý článek naleznete ZDE.

 

Které nákupní tašky škodí a které jsou (relativně) v pohodě?

Které nákupní tašky škodí a měli bychom se jim vyhýbat? A které tolik ne? Výsledky velké studie děkana Fakulty technologie ochrany prostředí, VŠCHT, doc. Vladimíra Kočího. V pořadu A DOST!

Celé video můžete shlédnout ZDE.